Історія появи і зміни комода

Історія появи і зміни комода цікава, і вирушає в глиб століть.

Комоди з’явилися вперше завдяки збільшенню об’єму скринь. Аби дотягнутися до дна глибокої скрині доводилося приставляти до нього лавку або робити внизу висувний ящик. Він-то і став революційним кроком на шляху до народження комода. Лише з’явившись, цей предмет меблів став більше популярним, ніж дивани, крісла і  був по гідності оцінений за свою функціональність. Про це говорить і сама назва: по-французьки “commode” означає “зручний”.

Але справжній розквіт популярності “комода” доводиться на період рококо першу половину XVIII століття. Тоді комод став не стільки сховищем речей, але і обов’язковим атрибутом парадних інтер’єрів. Комод міняє форму: з нехитро прямокутного він стає пихато пузатим (так звані комоди bombe) і надзвичайно нарядним. Стінки і ящики його покривалися інкрустаціями, бронзовими і золотими накладками, кольоровим розписом. Комод своєю нарядністю став нагадувати цукеркову бонбоньєрку або яскраву шкатулку.

За всю історію свого існування комод, залежно від епохи і країни “проживання” істотно видозмінювався, набуваючи інколи абсолютно незвичайного вигляду. То він був скромним і практичним “комодом неодруженого” з невибагливою обробкою, обов’язковим ящиком для письмового приладдя і відкидною дошкою, за рахунок якої він перетворювався на секретер. А потім ставав майже архітектурною спорудою з фронтоном складної зігнутої форми, розписними панелями ящиків і високими ніжками. Такий варіант високого, як би комода, що встав “на ніжки”, вперше був створений англійськими майстрами, але там чомусь не прижився, зате став дуже популярний в Америці.

Вікторіанська епоха залишила нам в спадок витончені меблі покриту білим лаком. Комод теж не відстав від моди: цей пихатий англієць під білим лаком покрився ще і різьбленням, що імітує архітектурну ліпнину у вигляді квіткових гірлянд і хитромудрих віньєток. А практичні французи з’явилися авторами вузького комода, що вдало вписується в будь-які кути і простінки, “начиненого” сімома ящиками. Це творіння призначалося для розподілу білизни і одягу по днях тижня і отримало назву “семинер”.

Для чого існують комоди?

З часом пристрій комода модифікувався і набував зручніших для господарів форм і нових функцій. Наприклад, зменшуючись в розмірі, але зростаючи в кількості, ящики комода тепер зберігали колекційні предмети: монети, медалі або всілякі дрібниці для рукоділля.

У комодах для зберігання колекцій ящики знаходили врізні замки, що закриваються на ключ. А зворотний процес ліквідація ящиків і заміна їх полицями привів до виникнення шафи, що сповна успішно прикидається модним “семинером”.

Епоха військових кампаній Наполеона знайшла своє віддзеркалення і в конструкції комода. З’явився його похідний варіант, який міг розкладатися на два що окремо перевозяться ящика, ніжки комода при цьому вигвинчувалися з його основи і не заважали транспортуванню. Такий комод відрізнявся майже спартанською скромністю. Але, з’явившись колись як похідний переносний варіант, такий комод за свій невибагливий вигляд і сувору “мужність” став досить популярний, і після закінчення військових баталій прижився в кабінетах відставників-господарів. З часом він перестав розкладатися і не піддавався більше транспортуванню, унаслідок чого втратив деякі особливості конструкції (ніжки, що відгвинчуються, розбірний корпус), зберігши благородну лаконічність меблів для справжніх чоловіків. А ніжність живих кольорів і прозора крихкість скляної вази на нім лише підкреслюють ці його чудові якості.

В період загальною захопленістю китайськими і японськими витонченими дрібницями, появи в європейських інтер’єрах ширм, перламутрових шкатулок, низьких меблів і шовкових вишитих тканин, комод не міг не змінитися на догоду існуючій моді. Китайський комод, покритий темним лаком, оброблений бамбуком і тонким розписом прибулець якраз з того часу.

Модерн початку минулого століття знов став популярним і в наші дні. Цей стиль повернув дереву його натуральний колір і природний малюнок, зробивши їх частиною декору, а контурам меблів додав аристократизм, прибравши зайву химерність. Обтічні гладкі поверхні, зігнуті лінії, м’який відблиск бронзової фурнітури все це характерні риси комодів, витриманих в цьому стилі. Як, наприклад, ушляхетнюється “пузатий” комод bombe під впливом модерна.

А напівкруглий комод із скляними вітринами з боків набуває додаткового шарму не лише із-за своєї обтічної форми, але і за рахунок декоративного малюнка деревини, що нагадує складний і тонкий узор. Марокканські мотиви, до яких все частіше звертаються сучасні дизайнери, зможе привнести у ваш будинок невеликий комод, інкрустований перламутром. У нім строгість колірної гамми, в стилі житла кочівників-берберів, органічно поєднується з насиченість орнаменту і майстерністю його виконання.

Любителям класичних інтер’єрів і антикваріату може сподобатися комод, виконаний по старовинних ескізах. У нім збережені не лише різьблення але навіть бронзові окантовки, що колись додавали йому добротну міцність. Такий комод прикрасить собою респектабельний кабінет або їдальню.

Зручні і практичні, красиві і самодостатні, комоди повертаються в наші будинки і заслужено займають в них почесне місце.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

ВЫЗОВ МАСТЕРА